• پنجشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 979-2287-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله فاضل لنکرانی:

فقه قضائی نیازمند خلاقیت و نوآوری است

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم گفت: فقه قضائی نیازمند خلاقیت،ابتکار و نوآوری است تا بتواند پاسخگوی نیازها باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی ظهر امروز در دومین همایش نکوداشت مرحوم آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی دردانشگاه مفید قم عنوان کرد:این عالم فقید دارای شخصیتی برجسته و ارزشمند و آگاه بود.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: آیت الله موسوی اردبیلی از شخصیت های برجسته در نظام قضائی بود که در ایجاد تحول در حوزه های علمیه نقش مهمی داشت و یکی از داعیه داران تحول در حوزه های علمیه به شمار می رفت.

وی تصریح کرد: در همان اوایل مسئولیت ایشان در قوه قضائیه افتخار داشتم نزد ایشان می آمدم و یک بحث اقتصادی را به عنوان «اقتصاد اسلامی» مطرح می‌کردند که نشان از فکر باز و بینش فکری ایشان نسبت به مسائل داشت.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد:ایشان از استوانه های نظام اجرایی و قضائی کشور بود و به بسیاری از سوالات در خصوص فقه قضائی پاسخ داد.

وی گفت:مرحوم موسوی اردبیلی بر این باور بود در باب قضاوت همین متون قضایی موجود در فقه کافی نیست و امروز باید ماهیت قضایی بین المللی، ارتباط بین دُوَل، قراردادهای بین المللی، قوانین بین المللی، دادگاههای بین المللی و ...بررسی شود.

آیت الله فاضل لنکرانی عنوان کرد:وی نظریات مهمی در خصوص عدالت قاضی و تحقق عدالت در روند قضاوت و بیت المال و جایگزین کردن مجازات هایی به جای زندان داشت که می تواند در عصر حاضر نیز راهگشا باشد.

وی اظهار کرد:بی شک فقه قضائی نیازمند خلاقیت،ابتکار و نوآوری است تا بتواند پاسخگوی نیازها باشد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) عنوان کرد: فقه جوابگوی تمامی سئوالات جدید بشری است ولی پاسخگویی به آنها بر مبنای فقه شیعی نیازمند تدبیر، تفکر و خلاقیت و نوآوری است .

وی گفت:یکی از دغدغه های جدی تعداد بالای زندانیان است که برای نظام اسلامی مورد پسند نیست و باید بر اساس فقه اسلامی برای آن چاره اندیشی کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: