• دوشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-3314-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:

نابودی خاک در کشورمان را جدی بگیریم


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: امروز باید زنگ خطر نابودی خاک و تغییر اقلیم در کشورمان را جدی بگیریم و هرچه بیشتر به این منبع عظیم خدادادی توجه کنیم.

به گزارش  ایسنا منطقه قم، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به فرارسیدن 14 آذرماه روز جهانی خاک، اظهار کرد: خاک از مهمترین اجزای طبیعت است که نقش اصلی و اساسی در ادامه حیات موجودات بر روی کره زمین داشته و تأمین کننده غذا و نیازهای اولیه انسانهاست.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه خاک در آموزه های دینی و فرهنگ ایرانی، خاطرنشان کرد: خاک یکی از مهمترین سرمایه‌های ملی است که دربرگیرنده مواد آلی و معدنی بوده و هرگونه تخریب و آلودگی در خاک، سلامت انسان و تنوع زیستی را با خطر مواجه کرده و دستیابی به پیشرفت و توسعه را ناممکن می سازد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه تشکیل هر سانتیمتر خاک هزاران سال طول می کشد، تصریح کرد: در حال حاضر، میزان فرسایش خاک در کشورمان بیش از 2 میلیارد تن در سال است که بیش از سه برابر میانگین جهانی است و خسارت ناشی از آن سالانه حدود 60 میلیارد دلار برآورد شده است.

وی در ادامه افزود: عواملی چون خشکسالی، افزایش شوری، سیلاب های فصلی، رشد شهرنشینی و افزایش پسماندها، پساب های آلوده واحدهای صنعتی، حفاری معادن، چرای بی رویه دام ها، تخریب پوشش گیاهی و استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی به فرسایش و آلودگی خاک و تخریب سطح زمین می انجامد.

موسوی بر ضرورت توجه هرچه بیشتر مردم و مسؤولان به مسأله خاک و حمایت های قانونی از این منبع عظیم خدادادی تأکید کرد و گفت: اهمیت خاک سالم برای حفظ تنوع زیستی و دستیابی به توسعه و رفاه بر کسی پوشیده نیست و امروز باید زنگ خطر نابودی خاک و تغییر اقلیم در کشورمان را جدی بگیریم.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: