• دوشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 979-1185-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

اگر کشور در برجام متحد بود، خروج ترامپ از برجام به راحتی ممکن نبودعلی مطهری گفت: دو سه روز بعد از امضای برجام موشکی با نوشته "اسرائیل باید از بین برود" به هوا پرتاپ شد که این کار در آن زمان به نوعی تحریک طرف مقابل بود، قطعا موشک نیاز است اما هر کاری باید در جای خودش انجام شود؛ اگر کشور ما در مسئله برجام متحد بود و از سمت اروپایی ها به مقداری در ایران سرمایه گذاری می شد، خروج ترامپ نیز  از برجام به راحتی ممکن نبود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، علی مطهری در همایش " دانشجو سمبل آرمان گرایی" که عصر امروز در دانشگاه قم برگزار شد، عنوان کرد: از دوران قبل از انقلاب تا کنون، تعبیری با عنوان "جنبش دانشجویی" در کشور به کار می رود که فلسفه وجود چنین جنبشی در دوران قبل از انقلاب کاملا مشخص و واضح است، اما مکررا در رابطه با این مسئله که آیا ادامه فعالیت چنین جنبشی در کشور پس از انقلاب نیاز است یا خیر، بحث های زیادی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: اینکه پس از انقلاب، نیازی به چنین جنبشی در کشور نداریم، صحیح نیست؛ چراکه هر حکومت و دولتی نیاز به نقد دارد و چنانچه حکومتی نقد نشود به سوی فساد سوق پیدا می کند، حضرت علی(ع) نیز در این رابطه می فرمایند "از حکومت من نقد کنید چه در آشکار و چه پنهان".

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اهمیت جنبش دانشجویی در همین نقدها است، گفت: دانشجو و دانشگاه همیشه یکی از دیدبان های جامعه است که به موقع آژیر خطر را به صدا در می آورد، اما توجه به این نکته ضروری است که "نقد" نیز آداب و شرایط خاص خود را دارد و یک نقاد باید تفاوت بین نقد، تخریب و یا لجن مال کردن را بداند.

مطهری خاطر نشان کرد: نقد در واقع مرز بین تملق و چاپلوسی از یک طرف و تخریب و لجن مال کردن از سوی دیگر است؛ در گذشته بیشتر تملق و چاپلوسی مطرح بود و امروزه متاسفانه تخریب رایج شده است در حالی که نقد درست آن است که ما نقاط مثبت و سازنده یک نظریه را بگیریم و نقاط منفی آن را دفع کرده و منصفانه قضاوت کنیم.

وی با اشاره به اینکه، یکی از شرایط نقد کردن، تسلط بر موضوع است، تاکید کرد: هرکسی نمی تواند و حق ندارد هر نوع موضوع و نظریه را نقد کند، بلکه باید علاوه بر تسلط و تخصص بر یک امر، نیت خیر داشته و همچنین منصف باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس  شورای  اسلامی  گفت: یک دانشجو از آنجا که جوان تحصیل کرده جامعه است، می توان گفت از آگاهی و علم نسبتا خوبی برخورداراست اما از طرفی باید توجه داشت که دانشجو در سن جوانی به سر می برد و این دوره، دوران غلبه احساس، خشم و شهوت است و به طور کلی احساسات بر عقل غلبه دارد، بنابراین باید مراقبت کند که زمانی که از مسئله ای آگاهی ندارد پس از تحقیق راجع به آن موضوع در رابطه با آن مسئله اظهار نظر کند.

مطهری بیان کرد: اگر می گوییم آرمان انقلاب اسلامی و به طورکلی آرمان کشور ما، استقلال، آزادی، عدالت خواهی و... است، باید از معنا و مقصود چنین کلماتی آگاهی کامل داشته باشیم نه اینکه آن معنایی که از چنین تعابیری در ذهن ما وجود دارد را برای این آرمان ها استفاده کنیم.

پرتاپ موشک چند روز پس از برجام تنها طرف مقابل را تحریک کرد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص اینکه کدام بخش از حاکمیت اجازه ادامه روند برجام در کشور را نمی دهد، گفت: از همان ابتدای امضای برجام، بخشی از نظام ما مخالف اجرای آن بود و رفتار و عملکرد آن ها چه در مجلس، نیروهای مسلح و... نشان دهنده چنین مطلبی بود؛ دو سه روز بعد از امضای برجام موشکی با نوشته "اسرائیل باید از بین برود" به هوا پرتاپ شد که این کار در آن زمان به نوعی تحریک طرف مقابل بود، قطعا موشک نیاز است اما هر کاری باید در جای خودش انجام شود.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من، اگر کشور ما در مسئله برجام متحد بود و از سمت اروپایی ها به مقداری در ایران سرمایه گذاری می شد، خروج ترامپ نیز به راحتی از برجام ممکن نبود، اینکه برخی می گویند رهبری برجام را ندیده اند، به هیچ وجه صحیح نیست، بلکه متن برجام را رهبری خودشان از نزدیک مشاهده کردند و با اجازه ایشان، برجام امضا شد.

مطهری تاکید کرد: کشور ما متاسفانه هنوز آمادگی این مسئله را ندارد که نمایندگان آراء  خود را به صورت شفاف مطرح کنند، اما من شخصا از آشکار ساختن آراء خود، هیچ ترس و واهمه ای از کسی ندارم، البته باید این را پذیرفت که گروه های فشاری در کشور وجود دارد که نمایندگانی را که آشکارا آراء خود را بیان می کنند را اذیت کرده و درفشار می گذارند.


وی تاکید کرد: من شخصا آراء خودم را درهمه جا بیان می کنم و از بیان آن واهمه ای ندارم و در مصاحبه های خود نیز مکررگفته ام که در ابراز آراء خود مخالف شفافیت نیستم اما هنگامی که نماینده یک شهرستان رای خود را اعلام می کند و پس از آنکه به شهرستان خود برمی گردد در نماز جمعه به او حمله می شود و شیشه او را می شکنند در این هنگام شفافیت به صلاح نیست؛ چراکه حریت نماینده باید حفظ شود و چه بسا حریت نماینده در چنین شرایطی بالاتر از شفافیت اوست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: