• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 979-3787-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

جدی نگرفتن مطبوعات توسط مدیران، عامل توسعه نیافتگی


یک پژوهشگر عرصه مطبوعات گفت: در ایران خبرگزاری‌هایی وجود دارند که خودشان آرشیو سال های قبل‌شان را ندارند و برای دسترسی به آن‌‌ها مجبورند سراغ کتاب‌خانه‌های خارجی بروند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه‌ی قم، سید فرید قاسمی ملقب به حافظه‌ی گویای مطبوعات ایران ظهر امروز در نشستی تخصصی که توسط کتابخانه‌ی حضرت آیت‌‌الله العظمی بروجردی و به مناسبت هفته‌ی پژوهش برگزار شد، با اشاره به خبرگزاری ایسنا به عنوان یکی از خبرگزاری‌های مطرح و برتر کشور،عنوان کرد: خبرگزاری ایسنا به علت نسبتی که با جهاددانشگاهی دارد امکان مالی آن را دارد که پیشگام توسعه‌ی مجموعه‌سازی و نگهداری از اخبار و اسناد باشد.

وی افزود: مدیران مختلف در این خبرگزاری آثارمختلفی را تا کنون از خود به‌جا گذاشته‌اند ازین جهت می‌توان گفت مدیران نقش بسیار اثرگذاری در تحولات خبرگزاری‌ها و توسعه‌ی آن‌ها دارند.

این ژورنالیست با یاد آوری نام مرحوم حاج محمد رمضانی و تجلیل ازاو به پاس 49 سال خدمت در عرصه‌ی کتابداری و مجموعه‌سازی (آرشیو) ، تصریح کرد: این مرد از سال 1301 تا سال 1346 با یک "خودتکلیفی" و اهتمامی جدی به جمع‌آوری کتب و نشریات می‌پرداخت که مجموعه‌ی نشریات و مجلاتی که گردآوری کرده بود به مخزن هفتم کتابخانه‌ی دانشگاه تهران داده‌شد.

وی در ادامه به ذکر منشا احساس تکلیف حاج محمد رمضانی در جمع‌آوری منابع پرداخت وعنوان  کرد: او در سالی (1301) به فکر جمع‌آوری منابع فارسی افتاد که آمریکا تصمیم گرفته‌بود از همان سال به طور متوالی تمامی آثار فارسی اعم از کتاب،روزنامه،نشریه و جزوات را جمع‌آوری کند و در این راه یکه و تنها همت کرد زیرا فعالیت کتابخانه‌های آن زمان را کافی نمی‌دانست.

وی در ادامه گفت:رمضانی نمی‌توانست بپذیرد که چرا باید میراث ما دست اجنبی باشد و خودمان آن‌را حفظ نکنیم و در موارد متعدد برای بدست آوردن آن‌ها مجبور شویم به کتاب‌خانه‌های خارجی مراجعه کنیم.

قاسمی در پاسخ به یکی از کتابدارهای این کتاب‌خانه مبنی بر علت غفلت و ناآگاهی برخی مدیران کتابخانه‌ها از نشریات و روزنامه‌ها،اظهارکرد:در فرهنگ ایران تا 50 سال پیش نشریات و روزنامه‌ها دور ریختنی بودند و نظرشان این بود که کتابخانه،نشریه‌خانه نیست. تا زمانی که ایرج افشار رئیس کتابخانه‌ی ملی شد و بخش نشریات را به طور مستقل ایجاد کرد.

وی افزود: ما باید به این درک برسیم که مبنای توسعه و پیشرفت،داده و اطلاعات است که پایه‌ی داده و اطلاعات چیزی بجز کتابخانه نیست.

وی آمریکا را به عنوان شاهدی بر مدعایش ذکر کرد و گفت: در کاخ سفید همه تغییر می‌کنند پس ازچند سال حتی رئیس جمهور! اما تنها کسی که با تغییر دولت‌ها عوض نمی‌شود مسئول کتابخانه است زیرا آن‌ها پایه‌ی پیشرفت و توسعه را شناخته اند.همچنین در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا،پورهادی مسئول بخش فارسی کتابخانه کنگره در مصاحبه‌ای می‌گوید:«در 13آبان،آمریکایی‌ها کار جمع‌آوری منابع و کتب و اسناد و نشریات را رها نکردند و برای 3روز آن‌را به سفارت پاکستان واگذار کردند».

این مورخ عرصه‌ی مطبوعات ادامه داد: بسیاری از آرای فقهای صدر مشروطه و نمایندگان مجلس اول ملی که در میان آن‌ها مجتهدین و علما نیز حضور دارند،اصلا به گوش علمای امروز نرسیده که منشا این آسیب،عدم اهتمام به جمع‌آوری و حفظ نشریات و روزنامه‌ها بوده‌است.

وی در انتها خاطرنشان کرد: نباید در حفظ منابع،اسناد و کتاب‌واره‌ها(رسانه‌های شبیه به کتاب) به ترجیح سلیقه‌ی شخصی اولویت داد و ارزش گذاری کرد. باید همه‌ی این اسناد را باهم جمع کرد و یکجا نگه‌داری و فهرست‌نویسی کرد.داوری در باب ارزش آن‌ها را هم باید به پژوهشگران و آینده واگذار کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: