• چهارشنبه ۳ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9711-685-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آیت الله مکارم شیرازی:

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع استیک مرجع تقلید عنوان کرد: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است؛ ما گفتیم 4درصد بابت کارمزد بگیرید اما یکبار نه هرسال! این  زرنگی بانک‌ها زشت و خلاف شرع است و سودی که بانک‌ها به اسم کارمزد پس از آن 4درصد اولیه می‌گیرند، رباخواری آشکار است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه‌ی قم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی عصر سه شنبه(2بهمن ماه) در دیدار با اعضای هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که در بیت ایشان برگزارشد، با اظهار امیدواری از به ثمر رسیدن ‌تلاش‌های این کمسیون، به انتقاد از نظام بانکی پرداخت و گفت: نظام اقتصادی کشور بسیار پیچیده و معماگونه شده‌است و مقصر اصلی هم خودمان هستیم نه تحریم‌ها.

وی افزود: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است؛ ما گفتیم 4درصد بابت کارمزد بگیرید اما یکبار نه هرسال! این  زرنگی بانک‌ها زشت و خلاف شرع است و سودی که بانک‌ها به اسم کارمزد پس از آن 4درصد اولیه می‌گیرند؛ رباخواری آشکار است و تا به حال هم کسی به این بانک‌ها ایرادی نگرفته‌است.

این مرجع تقلید اظهارکرد: مساله‌ی بعدی پدیده‌ی خلق پول توسط بانک‌هاست که بسیار خطرناک است؛ مثلا بانکی اگر نقدینگی‌اش 100میلیون تومان است، به علت الکترونیکی شدن مبادلات و جایگزینی اوراق بهادار و عدم حضور اسکناس فیزیکی، بانک‌ها اقدام به خلق پول کرده و مثلا 200میلیون تومان سندمالی صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: نتیجه آن‌که علت ورشکستگی بسیاری از موسسات مالی نیز همین امر بوده‌است که خسارت هنگفتی هم به دولت زده‌است زیرا دولت مجبور می‌شود برای جلوگیری از خشم مال‌باختگان، پول ‌آن‌هارا از منابعی که ندارد بپردازد که مجبور به چاپ اسکناس و خلق مجدد پول بدون پشتوانه ‌می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی به بیان سومین ملاحظه‌ی خود پرداخت و گفت: ما تابه حال نفهمیدیم بانک مرکزی چقدر نفوذ و نظارت بر بانک‌ها دارد و ابزار قانونی و ضامن اجرایی مصوباتش چیست چون می‌بینیم که بانک‌ها به اجرای دستورات بانک مرکزی در خصوص حداکثر سود بانکی توجهی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که بانک مرکزی باید قدرت مجازات بانک‌های خاطی‌را داشته باشد اما به گونه‌ای که منجر به تعطیلی و نارضایتی مردم نشود و اعمال قانون در قالب سیستمی جامع باشد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: