• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 9711-4787-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

18اثر منقول قم در فهرست آثار ملی ثبت شدمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: 18 اثر منقول قم در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا منطقه قم، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی امروزبا اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار منقول سازمان میراث فرهنگی که با حضور کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان مربوطه برگزار شد 18 اثر منقول قم واجد ارزش ثبت در فهرست ملی میراث منقول شناخته شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: از این تعداد 17 اثر مربوط به سفالینه‌های به دست آمده از کاوش های باستان شناسی استان در تپه صرم و یک مورد هم مربوط به تپه باستانی قلی درویش است.

یزدانی افزود:  کاسه زنگی شکل با سه پایه از محوطه قلی درویش مربوط به عصر آهن و انواع  قوری، خمره با تزئینات سر قوچ، پارچ دسته قوچی، کاسه زنگی شکل، انواع جام، لیوان دهانه تخم مرغی و اشکال مختلف کوزه متعلق به محوطه باستانی صرم است.

او گفت: تپه صرم مربوط به 3500 سال قبل است که در نزدیکی روستای صرم در بخش کهک واقع شده و از مهمترين محوطه‌هاي عصر آهن ايران و فرهنگ سفال خاكستري ايران مركزي است. این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یزدانی تاکید کرد: حدود 15 هزار  شیء تاریخی در استان قم وجود دارد که هفته گذشته نیز 15 اثر منقول به همت معاونت میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: