قم مهد انقلاب / چهل انقلابی
عكس  15:2:6 1397/11/20
9711-1389-5 كد خبر
رهبر معظم انقلاب در سخنان خود، قم را مهد انقلاب خواندند یعنی قم محور انقلاب و پیروزی نظام جمهوری اسلامی بر ابرقدرت منطقه سلطنت پهلوی بوده است. خیابان چهار مردان قم، خیابانی است که این محوریت انقلاب به واسطه آن قوت گرفت و اینک به نام خیابان انقلاب نام نهاده شده است.
اقدامات شاه در ایران و تضعیف جایگاه دین اسلام و حجاب موجب خدشه دار شدن تعصبات دینی و غیرت ایرانیان شد و این امر مهمترین دلیل مخالفت‌های شدید روحانیون به ویژه سید روح الله بود و آغازی بر پایان رضاخان شد.
توهین به سید روح الله موجب تعطیلی دروس حوزه و سپس تعطیلی بازار، قلب تجارت شهر و حرکت به سمت منزل مراجع و علما برای اعتراض و آزادی ایشان شد که در نهایت جرقه پیروزی انقلاب با تیراندازی و شهادت مردم در چهارراه بیمارستان فاطمی (شهدا) و برگزاری مراسم‌های چهلم شهدا در شهرهایی مختلف زده شد. این همان اعتراضاتی بود که اکثر مردم روشنفکر و خیرخواه تا چندین ماه پیش از پیروزی انقلاب آن را به مشت زدن به درفش تعبیر می‌کردند.
محوریت دین و غیرت ایرانی در شهر مذهبی قم عامل اصلی اتحاد مردم و روحانیت شد. خیابان چهار مردان که مملو از کوچه پس کوچه‌های باریک متصل به هم بود محل اصلی تظاهرات و بزن و در رو جوانان قمی شده بود جوانان مرگ بر شاه گویانی که تنها سلاح شأن سه راهی‌های دست سازی (نارنجک دستی) بود که بر علیه تانک‌ها استفاده می‌شد. آنها دیگر ظلم، بی عدالتی، شکنجه‌های شنیع زنان و مردان و استبداد را نمی‌خواستند.
در این گزارش که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب تهیه شده است سعی شده با به تصویر کشیدن ۴۰ نفر از انقلابیون قمی سالهای مبارزه با رژیم پهلوی (همانانی که همچنان به مبارزه از روی اعتقاد دینی خود در آن زمان مصمم هستند) یادآوری‎ای از اتحاد، جناح، دسته، حزب و سیاسی بازی بر سر مبارزه با ظلم و بی عدالتی شود. امید است تلنگری بر اتحاد دوباره برای فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی و کمک به تسهیل زندگی برای مردم همیشه در صحنه جمهوری اسلامی ایران شود.

خبرگزاری ایسنا منطقه قم
خبرنگار: 7
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: