• شنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 981-2987-5
  • خبرنگار : 57009
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

نخواستن مردم تنها دلیل غیبت امام زمان(عج) است

یک کارشناس مهدویت با بیان اینکه غیبت امام زمان(ع) تنها به دلیل عدم اراده و خواست مردم است، گفت: اراده و انتظار مردم برای فرج و ظهور تعیین کننده زمان ظهور است.

محمدرضا فوادیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با بیان اینکه روح مهدویت از امید ایجاد شده است، عنوان کرد: در روایات متعددی آمده است که ظهور حضرت حجت(عج) بعد از یأس و ناامیدی مردم نسبت به شرایط جامعه رخ می‌دهد.

وی افزود: تا زمانی که بشر احساس کند که می‌تواند تنها با انتخاب‌ها و قدرت خود به سعادت و نجات دست یابد، ظهور رخ نمی‌دهد؛ هر چه مردم در ناتوانی خود بیشتر پی ببرند و دچار نا امیدی شوند و برای نجات به درگاه خدا توسل کنند، ظهور زودتر اتفاق می‌افتد.

این کارشناس مهدویت بیان کرد: امام باقر در حدیثی می‌فرمایند که "دولت ما آخرین دولت است" این بدین معنا است که وقتی مردم ناتوانی حکمرانان در اجرای عدالت را می‌بینند و از آن‌ها نا امید می‌شوند، به دنبال منجی خواهند رفت و آن زمان خداوند ظهور حضرت حجت(عج) را قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: در حقیقت افزایش مشکلات و گرفتاری‌ها، مردم را به دنبال راه نجات از این وضعیت می‌کشاند و ظهور منجی یعنی حضرت مهدی(عج) راه نجاتی است که خداوند برای بندگان خود در آخرالزمان مقدر کرده است.

فوادیان تصریح کرد: اکنون موضوع مهدویت به عنوان یک بحث میان‌رشته‌ای مطرح است و مقالات بسیاری در خصوص درمان گرفتاری‌ها از طریق امید به انتظار و مهدویت نوشته شده است؛ زمانی که جوامع دچار بحران و گرفتاری می‌شوند، امید و انتظار به رهایی از وضع موجود تنها راه نجت است و مهدویت نمونه کامل و بارز امید و انتظار است.

وی گفت: در همه ادیان منجی وجود دارد و در دنیای امروز بشریت به دبال این منجی برای رهایی از مشکلات است؛ در تفکر شیعه این منجی، امام دوازدهم، حضرت مهدی(عج) است.

این پژوهشگر مهدوی در خصوص نقش مردم در ظهور امام زمان(ع) اظهار کرد: در قرآن کریم آمده است که «إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ» یعنی خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آن که خود بخواهند؛ در ظهور حضرت ولیعصر(عج) نیز نقش و تاثیر مردم، نقشی اساسی است؛ غیبت امام زمان(ع) تنها به دلیل عدم اراده و خواست مردم است، اراده و انتظار مردم برای فرج و ظهور تعیین کننده زمان ظهور است و خواست مردم می‌تواند ظهور را به تعجیل یا به تاخیر بیا‌ندازد.

وی در خصوص اقدامات لازم برای زمینه سازی ظهور عنوان کرد: یکی از اقداماتی که زمینه ساز ظهور است، گفتگو منجی باوران و پیروان ادیان مختلف است؛ یکی از تلاش ‌هایی که باید در بعد فرهنگی انجام گیرد، تعیین و برجسته کردن نقاط مشترک در خصوص منجی در ادیان مختلف است؛ توجه به این نقاط اشتراک بسیار مورد اهمیت است و تفکر شیعه در این خصوص را برجسته تر می‌کند.

فوادیان ادامه داد: در همه ادیان، اعتقاد به منجی وجود دارد ولی تفاوت میان اعتقاد آن‌ها با تفکر شیعه، ای است که آن‌ها معتقدند که منجی می‌آید و دنیا را نجات می‌دهد ولی اعتقاد شیعه این است که منجی یعنی امام مهدی(عج) حضور دارد و تنها از نظرها غایب است و باید مردم به دنبال این باشند که این حضرت ظهور کنند و عدالت را در سراسر دنیا برقرار کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: