• جمعه ۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 982-1787-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

ارتباط بین علم و دین، زندگی را متعالی می‌کند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برخی جریانات در جامعه می خواهند با ایجاد یاس و ناامیدی، میان علم و دین فاصله ایجاد کنند، در حالی که ارتباط بین علم و دین، زندگی را متعالی می کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا شامگاه پنج شنبه در آئین اختتامیه همایش "نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش" در پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی عنوان کرد:علم دارای عقبه ای در قرن های گذشته است و معنای وسیعی دارد؛ علم در هر دوره ای به یک معنایی شناخته می شد و فراز و فرودهای زیادی در طول تاریخ داشت.

وی اظهار کرد: در قرن 19 علم و دین را از یکدیگر جدا می دانستند و هیچ ارتباطی میان این دو قائل نبودند و گاهی معانی علم، ضد دینی بود، در این دوران، تفکراتی از سوی برخی دانشمندان وجود داشت که دین و علم را در تقابل می دیدند، کانت یکی از شخصیت های ضد دینی بود و برخی از افکار او تا قرن بیستم نیز تداوم داشت، اما در این قرن ادعای ضد دینی علم، کمرنگ شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: امروز نیز برخی جریانات در جامعه می خواهند با ایجاد یاس و نا امیدی میان علم و دین فاصله ایجاد کنند، در حالی که ارتباط بین علم و دین، زندگی را متعالی می کند.

وی افزود: برخی از افکار نیز، ارزشی برای علم قائل نبودند در حالی که تقابلی میان علم و دین وجود ندارد و هر دو برای حیات بشریت و تعالی است.

حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا اظهار کرد: قدرت فرهنگ دینی جهان اسلام و توان عقلانی در دفاع از دین دو رکن مهم در جایگاه مهم علم دینی است.

وی با بیان اینکه با علم دینی نمی توان مقابله کرد، گفت: باید از متن حوزه های علمیه در احیای علم دینی تلاش شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: