• پنجشنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-5914-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

برادر شهید ابراهیم کرمانی از شهدای 15 خرداد قم:

حاضر به دریافت هیچ مبلغ و مستمری از بنیاد شهید نشدیم/ امام خمینی عاشق مردم مستضعف بود

حاج عظیم کرمانی زاده مطلق برادر یکی از شهدای قیام 15 خرداد در قم و تنها شهید قیام در جمکران گفت: حتی بعد از انقلاب نیز با وجود مراجعه مسئولان و مدیران، حاضر به دریافت هیچ مبلغ و مستمری از بنیاد شهید برای برادرم نشدیم.

15 خرداد؛یادآور قیامی خونین و پرشور در قم است؛ قیامی که در آن تعدادی از مردم انقلابی پس از اعتراض به دستگیری امام خمینی(ره) در خیابان شهداء به خاک و خون کشیده شدند.

در بین اسامی شهدای قم، نام جوان 27 ساله ای به نام ابراهیم کرمانی به چشم می خورد ،کشاورز زاده جوانی که در همان روزهای جوانی پا در رکاب فعالیت های انقلابی نهاد و با علاقه ای که به امام خمینی(ره) و نهضت او علیه شاه داشت، در روز 15 خرداد همراه با تعدادی از مردم معترض به شهادت رسید.

حاج عظیم کرمانی زاده مطلق متولد 1310 پیرمردی ساده نشین ساکن در جمکران است، روستایی که به تازگی در منطقه شهری قرار گرفته اما هنوز تا شهر شدن، فاصله زیادی دارد؛ او ساکن خانه ای قدیمی است و زندگی ساده و بی آلایش دارد، وی را به مهمان نوازی و مردم داری می شناسند و امروز در سالروز 15 خرداد در غروبی غم انگیز با لحنی پدرانه از شهادت برادر می گوید.

وی در مورد زندگی ابراهیم کرمانی و چگونگی شهادتش این گونه توضیح داد: ابراهیم تنها 6 سال داشت که مادرمان را از دست دادیم و در نوجوانی نیز از نعمت پدر محروم شدیم، ما 5 برادر بودیم و خواهری نداشتیم و امروز نیز تنها پسربازمانده از خانواده هستم.

حاج عظیم کرمانی زاده مطلق گفت: ابراهیم از همان کودکی روحیه عجیبی داشت، با کشاورزی بزرگ شد اما با برادرانمان فرق داشت، سرش در کتاب و مقاله و پیگیری اخبار روز بود، او جوانی پاک و مهربان بود و افتخار زندگی اش، خادم بودن در هیات های عاشورایی بود و بی هیچ واهمه ای در تکیه ها، خدمت می‌کرد.

وی گفت: ابراهیم به تازگی ازدواج کرده بود و فرزندی نداشت، شور انقلاب و دفاع از روحانیت و امام(ره) در سر داشت و در آن اوضاع و احوال در فکر مال و اموال نبود.

این برادر شهید افزود: هیچ وقت حادثه 15 خرداد را فراموش نمی کنیم، یعنی نمی شود فراموش کرد، هر چند در طول سالهای اخیر، جمعیت کمتری در سالروز شهادت ابراهیم به ما سر می زنند و دیگر مانند گذشته در این روز، خانه مان شلوغ نمی شود؛ اما هنوز نمی توانیم آن روز و شهادت ابراهیم را از یاد ببریم.

وی درباره روز 15 خرداد 42 این گونه بیان کرد: همه چیز از دستگیری امام خمینی(ره) آغاز شد، وقتی چند جوان از اهالی جمکران، موضوع را به گوش ابراهیم رساندند، او به همراه جوانان خود را به قم و حرم رساند.

حاج عظیم می گوید: آن روز ابراهیم همراه با جمعیت شد و به خیابان ها ریختند، امام(ره) آن روزها در فیضیه علیه شاه سخنرانی‌های کوبنده ای کرده بود و روز 13 خرداد نیز در فیضیه یک سخنرانی آتشین داشت، وقتی در خرداد سال 42 دستگیر شد از صبح زود علما و بیت امام(ره) به روشنگری پرداختند و مردم از دستگیری امام مطلع شدند.

حاج عظیم کرمانی زاده مطلق در این باره گفت: من در جمکران بودم و می دانستم که ابراهیم به قم رفته و معترض شده،اما باور نمی کردیم که شهربانی به روی مردم گلوله بسته باشد،وقتی شنیدیم تعدادی از مردم زخمی شده اند و یا به شهادت رسیدند،دیگر حال خودم را نفهمیدم،واقعا از صبح که مشغول کار بودم دلشوره داشتم ولی فکر نمی کردم اونیز شهید شده باشد.

وی اظهار کرد: من سراسیمه خود را به قم رساندم، آن روز جوانها فریاد می زدند خمینی را آزاد کنید بعد از اینکه جمعیت کثیری به میدان آمدند،شهربانی به روی مردم مسلسل بست، هراسان در آن شلوغی،دنبال ابراهیم و دوستانش می گشتم، پس از دوندگی های زیاد متوجه شدیم ابراهیم نیز جزء شهدا بوده و جنازه او را برده‌اند.

برادر شهید کرمانی بیان کرد:هنوز صدای تیراندازی های شهربانی و ماموران شنیده می شد اما آن قدر نگران بودیم که کاری به صداها نداشتیم و فقط جستجو می کردیم تا پیکر شهید را پیدا کنیم.

وی گفت:در آن روز در حدود 19 نفر به شهادت رسیده بودند،ماموران و ساواک در زمان شاه،واقعا به تمام معنا انسان‌های بی رحم و جنایت کاری بودند و کاری به حضور زن و بچه و جوان و پیر در جمعیت نداشتند، در آن شرایطی که در خفقان و سکوت به سر می بردیم حضور مردم در قیام 15 خرداد واقعا نشانه شجاعت مردم بود.

حاج عظیم ادامه داد: شاه می خواست روحانیت را از میان ببرد، اما مردم در قم و در بسیاری از شهرهای کشور مردم واقعا پشتیبان روحانیت بودند و روحانیت نیز در کنار مردم قرار داشتند،آن روزها مردم از اقدامات شاه عصبانی بودند و شاه نیز با خشم پاسخ مردم را می داد.

وی در مورد انتقال اجساد شهداء نیز عنوان کرد:وقتی به حرم رسیدیم متوجه شدیم شهربانی،جنازه ها را برده است،من برای پیدا کردن جنازه برادرم،جستجوی زیادی کردم و متوجه شدم تعداد 14 جنازه شهید را به تهران منتقل کرده اند و بقیه را شبانه در قم به خاک سپرده بودند.

برادر شهید کرمانی بیان کرد:چند روز گذشت،پولی برای رفتن به تهران نداشتم،یک راس گاو داشتم که آن را به قیمت 600 تومان فروختم و راهی تهران شدم،دو سه نفر از اهالی همراه من بودند،وقتی رسیدیم متوجه شدیم 8 جنازه را گورستان مسکر آباد برده اند و 6 جنازه را جداگانه برای خاکسپاری به جای دیگری منتقل کرده بودند.

وی گفت:آن روزها تهران شلوغ و همزمان حکومت نظامی بود، تهران اوضاع عجیبی داشت،خیابان ها به هم ریخته بود،واقعا روزهای تلخی بود، از یک طرف عزادار بودیم و از طرفی بدرفتاریها را تحمل می کردیم،جنازه ها را از روی لباس های غرق به خون و عکس هایی که از شهدا گرفته بودند شناسایی کردیم.

حاج عظیم ادامه داد:همراه ابراهیم اعلامیه نیز گرفته بودند، از این رو بیشتر مورد سرزنش قرار می گرفتیم و خیلی تندخویی می کردند،آن روز ها بعد از جستجوهای زیاد بدون جنازه به قم برگشتیم،6 ماه طول کشید تا ما را مطمئن کنند در گورستان مسکر آباد دفن شده است،آن روز کسی که در قبرستان مسئول بود خیالمان را راحت کرد که شهدا با غسل و کفن دفن شده اند.

وی عنوان کرد:امام در اوایل سال 43 آزاد شد،ایشان به محض آزادی به دلجویی از خانواده های شهدای 15 خرداد پرداخت، امام خمینی (ره) عاشق مردم مستضعف بود،وقتی من نزد ایشان رفتم فرمودند اگر مطالبه ای دارید بگوئید،اما من که می دانستم ابراهیم با چه هدفی در این راه قدم گذاشت و به شهادت رسید،هیچ مطالبه ای نداشتم.

برادر شهید کرمانی گفت: وقتی برادرم شهید شد،بعد از انقلاب نیز با وجود مراجعه مسئولان و مدیران، حاضر به دریافت هیچ مبلغ و مستمری از بنیاد شهید نشدیم.

وی در مورد مراسم بزرگداشت اولین سال شهادت ابراهیم نیز بیان کرد:به ما اطلاع دادند قرار است امام خمینی(ره) شخصا به مراسم بیاید،خیلی خوشحال شدیم و مراسمی را تدارک دیدیم، می دانستیم که برای سالروز جمعیت زیادی جمع می شود،هزینه این مراسم 90 تومان شد،فردای آن روز مرا به بیت امام(ره) فراخواندند و ایشان 100 تومان بابت برگزاری مراسم و هزینه های آن هدیه دادند.

حاج عظیم اظهار کرد:صبح همان روز بلندگو و تجهیزاتی را آماده کردیم و منتظر امام(ره) شدیم،بعد از دقایقی به بیت امام(ره) رفتم تا جویای وضعیت آمدن ایشان شوم،امام فرمودند،ماموران سازمان امنیت بدانند من به مراسم آمده ام آن را بر هم می زنند به جای من حاج آقا مصطفی می‌آید.

وی گفت:امام(ره) واقعا به فکر مردم بود و آن روز نگران بود مبادا با آمدنش، ساواک و ماموران سازمان امنیت برای مردم، مشکلی ایجاد کنند.

برادر شهید کرمانی عنوان کرد:جمعیت زیادی در اولین سالگرد شهادت ابراهیم حضور پیدا کردند،همه کوچه ها و خیابان های اطراف پر از جمعیت شد،حضور جمعیتی انبوه که دیگر در سال‌های بعد تکرار نشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: