• یکشنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 983-5887-5
  • خبرنگار : 57009
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

آغاز مرمت تیمچه بزرگ قم

مدیركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قم از آغاز مرمت تیمچه بزرگ قم خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه قم، حمید یزدانی گفت: مرمت تیمچه با اعتباری حدود 600 میلیون ریال از منابع ملی انجام می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: در بارندگی های فصل بهار یکی از از طاق های پوششی تیمچه بازار قم دچار آسیب شد که خسارت ها به اين مكان تاريخي مورد بررسی قرار گرفت و درحال حاضر مرمت اين اثر در حال انجام است.

حميد يزداني افزود: این قسمت از سقف تیمچه حدود چهار سال پیش دچار تخریب شده که به صورت اضطراری  با شمع های چوبی مهار شده بود که در بارندگی اخیر دچار تخریب شد که خوشبختانه به تزئینات مقرنس ها و رسمی بندی ها آسیبی  وارد نشده است.

مديركل ميراث فرهنگي استان قم، با تاكيد بر لزوم همکاری مالكان راسته بازار، مخصوصاً مالكان محدوده تيمچه افزود: اين استان داراي 380 اثر تاريخي است كه به دليل محدوديت نیروی انساني امكان بازديد مستمر و روزانه از اين آثار تاريخي وجود ندارد.

يزداني با تاکید بر اینکه حفاظت از میراث فرهنگی در سایه مشارکت مردم امکان پذیر است افزود: شهروندان محترم در صورت مشاهده هر گونه تخریب آثار تاریخی مراتب را به معاونت میراث فرهنگی و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم  اطلاع دهند.

لازم به ذکر است تيمچه بزرگ بازار قم یکی از بزرگترين سقف های ضربي ایران است و شاهكار معماري دوران قاجار در قم محسوب مي شود که در سال 1376 به شماره 1902 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: