• پنجشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-8614-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

استاندار قم:

اجرایی نشدن قانون ممنوعیت به کار گیری عناوین بیگانه نیاز به آسیب شناسی دارداستاندار قم گفت: اجرایی نشدن قانون ممنوعیت به کار گیری عناوین بیگانه بعد از 23 سال، نیاز به آسیب شناسی و مطالعه جدی دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، بهرام سرمست شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی در سالن جلسات ساختمان اداری حرم مطهر حضرت معصومه(س) عنوان کرد: برای اجرای قانون ممنوعیت به کار گیری عناوین بیگانه نیاز به کار فرهنگی داریم.

استاندار قم افزود: درباره این قانون، خلط قانونی و ابهاماتی وجود دارد که باید مورد ارزیابی قرار گیرد، اجرایی نشدن قانون ممنوعیت به کار گیری عناوین بیگانه بعد از 23 سال، نیاز به آسیب شناسی و مطالعه جدی دارد. استفاده از عناوین بیگانه توسط مراکز تجاری استان قم توسعه یافته است و باید در این باره اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود.

سرمست بیان کرد: یکی از دغدغه های جدی، فعالیت بی‌ضابطه اصناف فاقد پروانه کسب در سطح شهر است، به طوری که 8 هزار واحد تجاری در قم فاقد پروانه هستند و نظارت جامعی بر فعالیت آن ها صورت نمی گیرد.

وی گفت: برخورد قهری و چکشی با واحدهای تجاری دارای نام و عناوین بیگانه نمی تواند کارساز باشد؛ بلکه باید عوامل و آسیب ها مورد بررسی قرار گیرد. باید حقوق افراد را در برداشتن تابلوها در نظر گرفت و راهکارهای مناسبی در مواجهه با این واحدها پیشنهاد داد، به ویژه اینکه اصناف در شرایط نامساعد معیشتی نیز قرار دارند.

وی اظهار کرد: آسیب شناسی و شناخت خلأهای قانونی و اتخاذ ضمانت های اجرایی می تواند بخش زیادی از مشکلات را در مورد حذف عناوین بیگانه در واحدهای تجاری برطرف کند.

سرمست بیان کرد: باید برای برخی از این عناوین و واژگان، واژه های جایگزین در نظر گرفت، فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برخی از واژگانی را پیشنهاد می کند که مورد استقبال مردم قرار نمی گیرد.

وی عنوان کرد: لازم است اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت سازمان صمت و ارگان های متولی، تصمیم گیری های مناسبی در مورد تغییر عناوین اتخاذ کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: