• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 983-8387-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

معاون میراث فرهنگی استان قم

ثبت ملی 400 اثر میراثی استان قم

معاون میراث فرهنگی عنوان کرد: 400 اثر میراث فرهنگی در استان ثبت ملی شده است که از آن جمله مرقد مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها، تیمچه قم، خانه های تاریخی، بازار قم، بناهای مذهبی، مساجد، تکایا و امامزاده ها است.

به گزارش ایسنا منطقه قم، شاهین ایل بیگی پور ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در معاونت میراث فرهنگی بیشترین حجم فعالیت در حوزه رسیدگی و حفاظت از آثار تاریخی است، عنوان کرد: 400 اثر میراث فرهنگی در استان ثبت ملی شده است که از آن جمله مرقد مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها، تیمچه قم، خانه های تاریخی، بازار قم، بناهای مذهبی، مساجد، تکایا و امامزاده ها است.

وی با بیان اینکه استان قم در حال حاضر فاقد موزه باستان شناسی است، ادامه داد: بیش از 13 هزار شی تاریخی در استان وجود دارد که برای نگهداری آن ها ایجاد مخزن امن اشیای تاریخی ضرورت ویژه دارد؛ ساخت این مخزن در مراحل انتهایی و تکمیلی است و امیدواریم تا پایان تابستان شاهد بهره برداری از آن باشیم.

ایل بیگی پور افزود: بر اساس برنامه ی ابلاغی در سال گذشته باید حدود 30  شی مرمت می شد که تا پایان سال 100 شی میراثی مرمت شد که از این تعداد، 20 شی به مدت دو ماه در موزه ملی ایران به نمایش درآمد.

وی گفت: در حوزه ساماندهی اموال تاریخی برای 1180 شی شناسنامه تهیه شد. در حوزه مرمت بناهای تاریخی نیز همزمان با فعالیت ستاد بازآفرینی بافت های فرسوده شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی نیز 6 گذر تاریخی را با اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان مرمت کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم افزود: مجموعا 18 اثر از خانه ها و کاروانسراهای استان مرمت شده است. در رشد بازدید از موزه، 12 درصد رشد داشته ایم و در حوزه میراث، 100 درصد تحقق اهداف در سال گذشته داشته ایم. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: