• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 984-687-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

خاطرات جالب آیت‌الله ممدوحی از تالیف 2 کتابعضو جامعه مدرسین حوزه قم، در مراسم رونمایی از دو اثر جدیدش، خاطرات جالبی از چرایی تألیف این دو اثر بیان و از تألیف تفسیر قرآنی که در حال حاضر در دست دارد، خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه قم، آیت‌الله ممدوحی امروز در مراسم رونمایی از دو اثر جدید خود یعنی شرح صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه که در قالب درس اخلاق برگزار شد، به بیان خاطره خود در مورد چگونگی ورود به تالیف این دو کتاب پرداخت و گفت: روزی دو نفر از سپاه به درب منزل بنده آمدند و گفتند ما دنبال شرح نهج‌البلاغه هستیم که با زبان ساده و در عین حال عمیق و علمی برای دانشجویان نوشته شود و از ما خواستند که این کار را بکنیم و قول دادند که می‌آیند و قرارداد می‌بندند. 

وی ادامه داد: من به آن‌ها گفتم نهج البلاغه‌ای چاپ کنید که یکطرف نوشته و طرف دیگر سفید باشد که بعد از مدتی آمدند و این درخواست ما را اجابت کردند و چند شماره تلفن هم به ما دادند و قرار شد چند هفته دیگر بیایند، اما یک ماه، شش ماه و یکی دو سال گذشت، ولی خبری نشد و ما هم هرچه تماس گرفتیم فایده نداشت؛ رفتیم سراغ سپاه وبسیج و حتی انتشارات مربوطه، ولی هیچ کس آن‌ها را نمی‌شناخت.

وی ادامه داد: همین حادثه تلنگری به بنده بود که شرح نهج البلاغه را بنویسم و تا امروز که نوشته‌ایم هم خبری از آن‌ها نشده و ما نفهمیدیم که این‌ها چه کسی بودند و از کجا آمده بودند، ولی سبب شد تا بعد از شش هفت سال این شرح را بنویسم.

ممدوحی بیان کرد: از جمله خصائص این کتاب آن است که من از هیچ کسی تقلید نکرده‌ام و کتاب‌سازی و کتاب‌نویسی و نقل‌های بیهوده برای پرکردن صفحات نبوده و اگر نقلی هست از کتب سطح عالی و مطالب عالمان بزرگ است، تکرار و تقلید در آن نیست ونکات دقیقی که احساس کرده‌ام می‌توان برداشت کرد شرح داده‌ام و با دقت تمامی نوشته شده است؛ البته چاپ اول اثر است و ممکن است در چاپ دوم هم اصلاحاتی لازم داشته باشد.


عضو جامعه مدرسین حوزه قم همچنین در مورد شرح وی بر صحیفه سجادیه گفت: من قبل از انقلاب در رادیو مباحث صحیفه سجادیه را می‌گفتم که بعد از نماز صبح در حدود 10 دقیقه پخش می‌شد؛ تقریبا بیش از ۷۰ درصد صحیفه سجادیه را شرح کردم و در رادیو پخش شد، ولی با پیروزی انقلاب، قطع شد؛ مطالبی که من گفته بودم ۱۳ دفتر شد و من همیشه حسرت می‌خوردم که چرا نمی‌توانم آن را چاپ کنم تا اینکه به بقیع مشرف شدم و در آنجا به حضرت سجاد (ع) عرض کردم که من بضاعتی ندارم اگر خودتان شرائطی فراهم کردید من نشر می‌دهم وگرنه در قالب همین کاغذپاره‌ها خواهد ماند و توفیق بنده منوط به عنایت شماست؛ وقتی از سفر برگشتم بعد از سه روز یکی از شاگردان ما که تازه انتشاراتی باز کرده بود به منزل آمد و گفت اگر مطلبی برای نشر دارید ما در خدمتیم و ما هم برای انتشار به وی دادیم؛ بعد از اینکه جلد اول را نشر داد نپسندیدم لذا به بوستان کتاب مراجعه کردم، ولی آن‌ها هم نسبت به برخی مطالب و تحلیل‌های بنده از عبارات صحیفه مشکل داشتند که بنده اصرار کردم برداشت خودم نشر داده شود و در نهایت شرح صحیفه هم چاپ شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: هم در چاپ صحیفه و هم نهج‌البلاغه گاهی بیش از یکساعت می‌کشید که معنای درستی را برای یک واژه پیدا کنم؛ در شرح صحیفه ۳۷۰۰ کلمه را به عنایت حضرت سجاد (ع) معنا کردم و چاپ شد.

وی همچنین در توصیه به حضار گفت: عمر حقیقت یکبار مصرف است که تمام می‌شود، ساعات عمر ما می‌گذرد و باید با آن معامله تاریخی بکنیم، زیرا ابدا برنمی‌گردد؛ همه عمر مجموعه این ظروف یکبار مصرف است و در قیامت آن را باز می‌کنند که خوشا به حال کسانی که این ظروفشان پر از نور است نه پوچ و یا پر از تاریکی و ظلمت و حسرت؛ در روایات هم بیان شده که فرصت‌ها را مغتنم بشمارید، زیرا فرصت‌ها مانند ابر در حال عبور است.

تالیف تفسیر قرآن 
آیت‌الله ممدوحی در بخش دیگری از سخنانش از در دست تالیف داشتن تفسیر قرآن خبر داد و افزود: این تفسیر با عنوان شرح سبع المثانی به روش تفسیر ترتیبی در حال تالیف است و از ویژگی‌های آن این است که مطالبی را که دیگران جرئت نکرده‌اند بنویسند آورده‌ام و نظریاتی از قرآن برداشت شده که جدید است و در آن از قواعد عقلی، عرفانی و کلامی و ... استفاده شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: