• یکشنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-2914-5
  • خبرنگار : 57005
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

۵۰درصد جمعیت بالای ۳۰ سال پرفشاری خون دارندرئیس دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: در ارزیابی های اولیه به دست آمده از طرح بسیج ملی کنترل فشار خون متوجه شدیم 50 درصد از جامعه هدف طرح از پرفشاری خون رنج می برند ولی از آن بی اطلاع هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، ابوالفضل ایرانی خواه امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه کشور ایران از نظر شاخص های بهداشتی و درمانی در رده کشورهای پیشروی اروپایی است، گفت: امروز در ایران شاخص های بهداشتی و عفونی که طول عمر و امید به زندگی را کم می کرد، پشت سر گذاشتیم و امید به زندگی چند سال افزایش پیدا کرده است. 

وی ادامه داد: امروز در ایران همچون دیگر کشورهای پیشرفته با بیماری های نو پدید که شامل بیماری های قلبی و عروقی، مغزی و سرطان ها هستند رو به رو هستیم که از عمده ی اینها یعنی 70 تا 80 درصد می توان با اقدامات پیشگیرانه و بازنگری در شیوه های زندگی از جمله تغذیه، فعالیت روزانه و ... جلوگیری کرد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اینکه بیماری های قلبی-عروقی، مغزی و عمده ی سرطان ها قابل پیشگیری هستند، عنوان کرد: اساس این بیماری ها، پرفشاری خون است؛ پیش از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تصور این بود که 30 درصد از جامعه ی بالای 30 سال دارای پرفشاری خون هستند؛ اما از آن بی خبرند. 

پرفشاری خون هیچ علامتی ندارد
وی با بیان اینکه پرفشاری خون با اقدامات پیشگیرانه قابل کنترل است، اظهار کرد: در ارزیابی های اولیه به دست آمده از طرح بسیج ملی کنترل فشار خون متوجه شدیم 50 درصد از جامعه هدف طرح از پرفشاری خون رنج می برند ولی از آن بی اطلاع هستند؛ چراکه پرفشاری خون هیچ علامت و نشانه ای ندارد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه شاخص های بهداشتی ما قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته اروپایی است، گفت: سال گذشته در کشورهای اروپایی مرگ و میر ناشی از بیماری سرخک گزارش شده است؛ در حالی که در ایران مرگ و میر ناشی از این بیماری به صفر نزدیک شده است و با جرات می توانیم بگوییم که در این مورد از بسیاری از کشورهای اروپایی پیشرفته پیشروتر هستیم. 

ایرانی خواه با بیان اینکه مهم ترین مسئله در پیشگیری، خود مراقبتی است، گفت: نقش نهادهای اجتماعی در آگاهی بخشی به مردم در حوزه های بهداشتی و درمانی بسیار قابل توجه و مهم است؛ باتوجه به اینکه آموزه های بهداشتی در دین ما مورد توجه بوده است، جا دارد نهادهای اجتماعی و مذهبی از جمله ائمه جماعات در گسترش این آموزه ها در جامعه تلاش کنند. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: