• پنجشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 985-3614-5
  • خبرنگار : 7
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه قم

نجات بافت تاریخی در گرو آشتی میان شهرداری و میراث فرهنگی

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: نجات بافت تاریخی در گرو آشتی میان شهرداری ها و میراث فرهنگی و ساماندهی مدیریت شهری است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، فهیمه فتاحی زاده شامگاه چهارشنبه در نخستین گفتمان مدیریت شهری در حوزه محدوده مصوب بافت تاریخی شهر قم، عنوان کرد:در طرح های بازآفرینی می توان با تفکیک میان بافت های فرسوده و بافت های تاریخی، بسیاری از مشکلات در حوزه مدیریت شهری را رفع کرد.

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قم افزود: نجات بافت تاریخی در گرو آشتی میان شهرداری ها و میراث فرهنگی و ساماندهی مدیریت شهری است.

وی بیان کرد: باید تجربه های ناموفق در مدیریت شهری را کنار گذاشت، وقتی در مدیریت شهری،تجربه های ناموفق شکل بگیرد، اعتماد مردم سلب می شود.

فتاحی زاده اظهار کرد:باید رسانه ها وارد شوند و با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی و انتقال تجربیات مثبت از بروز تجربیات ناموفق جلوگیری کنند.

وی گفت:مدیریت شهری کاملا علمی و به روز شده است و نمی توان با شیوه های قدیمی و بعضا ناکارآمد به مدیریت شهری پرداخت.

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قم ادامه داد:اگر بازآفرینی تقویت شود،می توان هکتارها بافت فرسوده را ساماندهی کرد و علاوه بر رفع مشکل مسکن،مدیریت شهری را یکپارچه کرد.

وی بیان کرد:می توان با ساماندهی بافت های تاریخی،اطراف حرم مطهر(س) توریسم مذهبی تعریف کرد در این باره ستاد بازآفرینی باید وارد شود و به سراغ تجربیات مثبت برود.

وی یادآور شد:بافت تاریخی قم در اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) قرار دارد و بیشترین جذب گردشگر مذهبی را در این منطقه داریم.

فتاحی زاده عنوان کرد:اگر برای مردم توانمندی اقتصادی در بازآفرینی بافت های فرسوده ایجاد شود، از این طرح ها استقبال می کنند.

وی گفت:متاسفانه در بافت های فرسوده،زندگی و حیات و ظهور و بروز  وجود ندارد در حالی که با بهسازی این بافت ها می توان حیات را در آن به جریان انداخت.

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قم افزود:کمبود اعتبار یکی از دغدغه های جدی در مسیر احیای بافت های فرسوده و ساماندهی بافت های تاریخی است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از طرح های بازآفرینی با موانعی چون تملک و فقدان بودجه روبرو هستیم؛ عنوان کرد: شهرسازی باید با مشارکت مردم انجام شود،در این مدیریت شهری یکپارچه می توان موفقیت بیشتری ایجاد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: